Quantcast
skip navigation

The 2012 Minnesota Associated Press All-State girls hockey team

By The Associated Press, Associated Press, 02/29/12, 12:36AM CST

Share

The Associated Press 2012 All-State team for Minnesota girls hockey, as voted on by statewide media:

The Associated Press 2012 All-State team for Minnesota girls hockey, as voted on by statewide media:

PLAYER OF THE YEAR

Hannah Brandt, Hill-Murray

FIRST TEAM

F_Hannah Brandt, sr, Hill-Murray

F_Kayla Gardner, jr, Warroad

F_Hanna Brodt, sr, Roseville

D_Milica McMillen, sr, Breck

D_Lee Stecklein, sr, Roseville

G_Maddie Dahl, sr, Edina

SECOND TEAM

F_Molly Illikainen, sr, Grand Rapids/Greenway

F_Lisa Marvin, jr, Warroad

F_Katie Flug, jr, Roseville

D_Sam LaShomb, sr, South St. Paul

D_Megan Armstrong, sr, Edina

G_Katie McLain, sr, Anoka

HONORABLE MENTION

FORWARD:

Jessica Aney, 8th, Rochester Century

Katie Aney, so, Rochester Century

Emily Anthony, fr, Rogers

Alev Baysoy, so, St. Paul United

Emily Bergland, fr, Thief River Falls

Megan Bergland, sr, Thief River Falls

Laura Bowman, Minnetonka, F, jr.

Brianna Breiland, jr, Crookston

Emilie Brigham, jr, Anoka

Dani Cameranesi, jr, Blake

Sara Carlson, sr, Hutchinson

Marina Carter, sr, Silver Bay

Lauren Christensen, sr, Luverne

Claire Cripps, sr, Hutchinson

Jonna Curtis, sr, Elk River/Zimmerman

Tori Davis, so, Moorhead

Madisyn Dingmann, 8th, Luverne

Darby Dodds, so, Dodge County

Samantha Donovan, so, Irondale

Katie Dye, jr, Hibbing/Chisholm

Rachel Friberg, sr, Henry Sibley

Abby Gallaher, sr, Austin

Jessica Gapinski, sr, Park Rapids

Carley Grunewald, jr, Austin

Taylor Guzzo, sr, Silver Bay

Reagan Haley, fr, Red Wing

Sierra Hanowski, jr, Warroad

Lauren Hespenheid, jr, Shakopee

Hayley Hill, sr, White Bear Lake

Katie Johnson, sr, Anoka

Katie Johnson, sr, Chisago Lakes

Alexis Joyce, so, Lakeville North

Kortney Kleber, sr, Dodge County

Rebekah Kolstad, fr, Mankato East

Millie Luedtke, sr, Orono

Megan Lushanko, sr, Chisago Lakes

Haley Mack, 8th, East Grand Forks

Sam Macken, jr, Rochester John Marshall/Lourdes

Mari Mankey, sr, Hopkins

Jessica Marsalla, jr, Hibbing/Chisholm

Amy Menke, jr, Shakopee

Shannon Meyer, sr, St. Peter/LeSueur-Henderson

Carly Moran, so, Winona

Adelle Murphy, sr, Roseau

Tory Heller, sr, Hill-Murray

Kelly Pannek, so, Benilde-St. Margaret's

Maddie Peake, sr, Mounds View

Amy Petersen, jr, Minnetonka

CoCo Piche, so, East Grand Forks

Rachel Prozinski, jr, River Lakes

Sara Rajewsky, sr, Morris/Benson

Dana Rasmussen, fr, Dodge County

Kendra Rasmussen, sr, Sartell-Sauk Rapids

Emily Reibert, sr, South St. Paul

Katie Rooney, jr, Buffalo

Monica Sanvik, sr, Winona

Nicole Schammel, so, Red Wing

Kate Schipper, jr, Breck

Brook Schugel, 8th, New Ulm

Dani Schultz, sr, Morris/Benson

Brianna Seebold, sr, Detroit Lakes

Emma Silkey, jr, Chaska/Chanhassen

Becky Smith, so, Orono

Makayla Sterrett, 8th, Luverne

Brittany Sticha, jr, New Prague

Betsy Thompson, fr, Worthington

Erica Ullberg, so, Moorhead

Christi Vetter, so, Lakeville North

Riley Viner, jr, South St. Paul

Megan Wolfe, jr, Eagan

DEFENSE:

Lynn Astrup, so, Warroad

Sarah Bruchu, sr, Stillwater

Katlyn Byfuglien, jr, Roseau

Leah Coughlin, jr, Hibbing/Chisholm

Carley Esse, jr, Cloquet/Esko/Carlton

Emily Gunderson, so, Dodge County

Paige Haley, jr, Red Wing

Liv Halvorson, jr, Benilde-St. Margaret's

Erin Harper, sr, Blaine

Caitlyn Hunt, sr, Thief River Falls

Callie Johnson, jr, Detroit Lakes

Hannah Johnson, sr, Warroad

Allison Kremer, fr, Worthington

Sydney Knutson, sr, Simley

Kathryn Larson, jr, Mounds View

Sara Lind, sr, Minnehaha

Patti Marshall, 8th, Thief River Falls

Sidney Morin, jr, Minnetonka

Karley Nelson, so, East Grand Forks

Lizzy Otten, sr, Edina

Savannah Quandt, jr, Mankato East

Dani Sadek, so, Lakeville North

Natasha Skala, jr, Crookston

Lexi Slattery, sr, Roseville

Jenna Ullberg, jr, Moorhead

Lydia Wagner, jr, Dodge County

Lauren Wilcox, jr, South St. Paul

GOALIE:

Alyssa Acheson, jr, Cloquet/Esko/Carlson

Cassie Alexander, jr, Lakeville North

Erika Allen, sr, Roseville

Melany Anderson, sr, Mankato East

Madison Denny, sr, Andover

Vicky Fossland, sr, Eveleth-Gilbert

Rebecca Graham, sr, Rochester Mayo

Sydney Helmbrecht, jr, Grand Rapids/Greenway

Tori Herrmann, sr, Elk River/Zimmerman

Hannah Hilden-Reid, sr, Minneapolis

Dayton Hilgert, jr, Warroad

Tara Hoverstad, sr, Blaine

Dory Johnson, sr, Hibbing/Chisholm

Shania Johnson, so, Park Rapids

Kaylee Koop, sr, Thief River Falls

Gillian McDonald, sr, Irondale

Allie Morse, sr, Park of Cottage Grove

Taylor Neisen, sr, Breck

Madison Sandberg, jr, Willmar

Samantha Scobee,, sr, Mound-Westonka

Related Stories

Tag(s): Featured  Hub Exclusives  Star Tribune  Out of State  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Owatonna  Rochester Century  Rochester JM/Lourdes  Rochester Mayo  Winona  Alexandria  Brainerd/Little Falls  Fergus Falls  River Lakes  Sartell/Sauk Rapids  St. Cloud  Willmar  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St Paul  Tartan  Dodge County  Holy Angels  Chaska/Chanhassen  North Shore  Moose Lake Area  International Falls  Hibbing/Chisholm  Grand Rapids/Greenway  Eveleth-Gilbert  Achiever Academy  Bemidji  Crookston  Detroit Lakes  East Grand Forks  Lake of the Woods  Moorhead  Roseau  Thief River Falls  Warroad  Edina  Eden Prairie  Hopkins/St. Louis Park  Minnetonka  Wayzata  Cloquet-Esko-Carlton  Duluth  Proctor/Hermantown  Superior (Wis.)  Long Prairie-Grey Eagle/Wadena  Park Rapids  Northern Lakes  Rogers  Buffalo  Cambridge-Isanti/Mora/PC  North Wright County  Princeton  Farmington  New Prague  Northfield  Red Wing  Shakopee  Benilde-St. Margaret's  Chisago Lakes  Irondale  Spring Lake Park  St. Francis/North Branch  St. Louis Park  Totino-Grace  Andover  Maple Grove  Elk River/Zimmerman  Coon Rapids  Champlin Park  Centennial  Blaine  Anoka  Robbinsdale Armstrong/Cooper  Osseo/Park Center  Fairmont  New Ulm  Minnesota River  Waseca  Apple Valley  Prior Lake  Lakeville North  Lakeville South  Eastview  Eagan  Burnsville  Bloomington Jefferson  Rosemount  Luverne  Marshall  Morris Area/Benson Area  Windom  Worthington  Cretin-Derham Hall  White Bear Lake  Stillwater  Roseville  Park of Cottage Grove  Mounds View  Hastings  Forest Lake  East Ridge  Woodbury  Blake  Breck  Minnehaha United  Minneapolis  St. Paul Blades  St. Paul United  Litchfield/Dassel-Cokato  Holy Family/Waconia  Mound Westonka  Orono  Hutchinson